Anubias
(Anubias Schott) rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, liczący 8 gatunków, występujących w tropikalnych regionach Afryki, od Senegalu do Angoli. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od mitycznego Anubisa, egipskiego boga z głową szakala. Liście wyrastają bądź z wierzchołka kłącza, bądź na całej jego długości. Ogonki liściowe o długości od 20 cm. Blaszki liściowe zróżnicowane, od wąskich podłużno-lancetowatych ze spiczastym wierzchołkiem do szeroko eliptycznych z oszczepowatą bazą.
Rozwój
Rośliny z rodzaju Anubias są wieloletnimi, wiecznie zielonymi roślinami zielnymi.
Siedlisko
Lasy deszczowe, w mokrych i zacienionych lokalizacjach, głównie na brzegach
cieków wodnych i na terenach błotnistych. Rośliny z gatunku A. afzelii rosną
często całkowicie zanurzone w wodzie. Występują na wysokości do 1600 m n.p.m.
Azolla
rodzaj wodnej paproci różnozarodnikowej należący do rodziny azollowatych lub salwiniowatych w zależności od ujęcia systematycznego. W Polsce gatunki tego rodzaju nie występują naturalnie, pojawiają się jako efemerofity. Gatunkiem typowym jest Azolla filiculoides Lam.
Systematyka
Rodzaj siostrzany wobec salwinii (Salvinia) w obrębie rodziny salwiniowatych (Salviniaceae) w rzędzie salwiniowców (Salviniales) wchodzącego w skład klasy paprocie (Polypodiopsida).
Zastosowanie
Azolla bywa uprawiana na polach ryżowych i stosowana jako zielony nawóz.
Wiąże się to z tym, że współżyje ona symbiotycznie z sinicą z rodzaju Anabaena, która ma zdolność diazotrofii, tj. przyswajania azotu atmosferycznego. Wiązanie azotu cząsteczkowego przez taki układ ocenia się na 83-125 kg x ha/rok[4]. Kilka gatunków jest hodowanych poza tym jako rośliny akwariowe.
Grzybienie egipskie
Grzybienie egipskie (Nymphaea lotus L.)gatunek rośliny należący do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeceae). Znany zwykle pod nazwami zwyczajowymi lub handlowymi jako lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski.
Pokrój
Roślina wodna, bylina. Liście wyrastają z kłącza, zakwita nad powierzchnią wody. Osiąga wysokość 20-80 cm, szerokość 25-60 cm. Posiada dwa rodzaje liści: podwodne i pływające. Podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do
owalnego o brzegach równych, lekko faliste. Kolorystyka liści jest zmienna,
zależna od natężenia oświetlenia. W uprawie w trzech barwnych odmianach: o liściach zielonych, blado czerwonofioletowych i intensywnie czerwonych.
Biologia i ekologia
W naturze rośnie w wodach czystych, ciepłych i lekko kwaśnych. Kwiaty otwierają się nocą, zamykają nad ranem, posiadają przyjemny aromat.
Kabomba
Kabomba wodna (Cabomba aquatica Aubl.) gatunek rośliny wodnej z rodziny pływcowatych. Pochodzi z północnej i środkowej części Ameryki Południowej. Uprawiana w akwariach. Osiąga do 50 cm wysokości.
Zastosowanie
Uprawiana w akwariach, w których zalecana jest do uprawy w tylnej i środkowej części. Wymaga wody o pH 6,6-6,8, 2-8 st dKH i temperaturze 22-28 st C. Ma duże wymagania świetlne i wysokie odżywcze.