Rogatek sztywny
(Ceratophyllum demersum L.) gatunek byliny należący do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae). Występuje w stanie dzikim na całym globie. W Polsce pospolity
na niżu i pogórzu. Rozprzestrzenia się i zwiększa liczebność wraz ze wzrostem trofii wód powierzchniowych. W wielu jeziorach i stawach porasta rozległe powierzchnie wypierając inne gatunki roślin.
Pokrój
Roślina o długich, silnie rozgałęzionych pędach i charakterystycznym wyglądzie nadawanym przez rosnące w okółkach sztywne i widlasto rozgałęzione liście. W dotyku szorstka i chropowata. Łodyga osiąga ponad 1 m długości, ulistniona okółkowo.Liście igłowate, widlasto (dichotomicznie) podzielone raz lub dwukrotnie. Sztywne za sprawą związków wapnia odkładanych w nich w dużych ilościach. Na brzegach opatrzone rzadkimi, wyraźnymi ząbkami zakończonymi kolcami. Kwiaty niepozorne, pozbawione są okwiatu, ale otaczają je liściopodobne wyrostki, rozdzielnopłciowe, o licznych pręcikach i 1 słupku, kwitnie od lipca do września. Kwiaty wyrastają w kątach liści, rozwijają się i zapylane są pod wodą.
Rzęsa drobna
(Lemna minor L., syn.: rzęsa mniejsza) gatunek byliny należącej do rodziny obrazkowatych (wg systemu Reveala) lub odrębnej rodziny rzęsowatych.
Jest jedną z najmniejszych na świecie roślin naczyniowych.
Morfologia
Małe okrągłe człony pędowe (średnica do 3 mm), pojedynczy korzeń. Pędy są spłaszczone i kształtem przypominają liście. Skórzaste człony pływają po powierzchni wody. Od góry i z dołu są zielone, dolna ich strona może przybierać fioletową barwę dzięki zawartości antocyjanów, co da się zaobserwować jedynie kiedy wyschnie.Bardzo zredukowane, bez okwiatu, jednopłciowe. Kwiaty żeńskie składają się tylko z 1 słupka, kwiaty męskie z 2 pręcików. Powstają w zagłębieniu górnej powierzchni członu. Tworzą się jednak bardzo rzadko i przeważnie są płonne. Kwitną w kwietniu, zapylanie głównie przez aerogamię i hydrogamię.
Zastosowanie
Roślina akwariowa hodowana w akwariach zimnowodnych.
Różdżyca rutewkowata
pochodzi z tropikalnych obszarów kuli ziemskiej, gdzie żyje na terenach bagiennych, obrzeżach wód oraz terenach zalewowych. W normalnych warunkach posiada ubarwienie szmaragdowo-niebieskie do ciemnozielonego, jak również może być
znacznie jaśniejsza w zależności od światła i ilości minerałów. Rozwijają się
różne formy wegetacyjne w zależności od poziomu wody. Jest to paproć wodna,
która może być wynurzona, zanurzona lub swobodnie pływać. Różdżyca
rutewkowata posiada różnorodne zastosowanie w zbiorniku. Sadząc je należy pamiętać, że roślina ta posiada dużą wyporność i korzenie należy dobrze umocować na dnie.
Wymagania
Parametry wody: pH 5-6,5; temperatura 21-25 C; twardość 5-6 dH. Oświetlenie jasne,
a podłoże najlepiej z dodatkiem torfu. Rozmnażanie poprzez oderwanie bocznego
pąku z liścia i zasadzenie w podłożu. Pozostając na roślinie macierzystej młode roślinki mogą rozmnożyć się również same.
Salwinia pływająca
(Salvinia natans) paproć wodna, jedyny przedstawiciel tego rodzaju i rodziny salwiniowatych rosnący w stanie dzikim w Polsce, gdzie występuje niezbyt często w zbiornikach wodnych na niżu. Inne gatunki tego rodzaju spotykane są w tropikach, gdzie zarastają niekiedy zwartym kobiercem powierzchnię wód.
Morfologia
Pędy osiągają 3-10 (20) cm długości i pływają na powierzchni wody. Ułożone w okółkach po trzy i wykształcone dwojako (heterofilia): rosnące w parach liście nawodne są płaskie i eliptyczne, liść podwodny jest pocięty na 3-8
nitkowate odcinki przypominające korzenie. Liście pływające mają 5-15 mm długości, do 10 mm szerokości i osadzone są na krótkich ogonkach. Korzenia brak, jego
funkcje przejmuje jeden z liści z każdego okółka.
Uprawa
Nadaje się do uprawy w zbiornikach słonecznych lub w półcieniu. W przypadku zbytniego namnożenia się - nadmiar osobników wyłowić siatką.